AFE Firmware to oprogramowanie dla urządzeń zbudowanych na chip’ie ESP8266, ESP8285 oraz ESP32 jak na przykład Sonoff, Shelly, GeekCreit, ... (długa lista), czy we własnych konstrukcjach. Wykorzystuję je w swoich instalacjach do różnych zastosowań.
Dlaczego nie używam oryginalnego oprogramowania, które dostarczają producenci wraz z urządzeniami? Otóż w niektórych przypadkach urządzenie + oryginalne oprogramowanie oznacza ograniczone możliwości lub konieczność używania jednej gamy produktów. Ktoś kto używał przykładowo oryginalnego oprogramowania dostarczonego z urządzeniem Sonoff wie, że z oryginalnej aplikacji można korzystać tylko z produktami Sonoff. Otrzymuje się funkcjonalności tylko te, które dostarcza producent. Nie podłączy się do niej TV, „inteligentnej” żarówki innej firmy, kamery IP itp. Gdy nazbiera się w domu trochę tych sprzętów, okazuje się, że konieczne jest posiadanie X aplikacji do sterowania różnymi urządzeniami, a w dodatku urządzenia różnych producentów nie „gadają” ze sobą. Nie da się nimi wszystkimi sterować jako jedną całością.
Dlatego głównie korzystam z rozwiązań, które są na tyle otwarte, aby można było nimi sterować z jednego systemu, jednej aplikacji, aby każde urządzenie niezależnie od producenta mogło „porozumiewać” się z innymi urządzeniami. Oznacza to tyle, że oprogramowanie w tych urządzenia powinno udostępniać standardowy i łatwy w dostępie mechanizm sterowania nimi. To daje możliwość podłączania tych urządzeń do bardziej lub mniej zaawansowanych systemów automatyki, inteligentnych domów, biur, jak kto woli, a nie bycie skazanym na X aplikacji.
AFE Firmware jest takim oprogramowaniem. Urządzenie z zainstalowanym AFE Firmware może być sterowany przez systemy do automatyki np. openHAB, Domoticz, Domotiga, HomeAssistant i pewnie przez wiele innych systemów do automatyki. Napisane jest z myślą o układzie WiFi serii ESP, który coraz częściej spotykany jest w komercyjnych produktach. Dodatkowo jest bardzo tani i łatwy w konstruowaniu niemalże, jak z klocków własnych urządzeń.
wykorzystuje protokół HTTP oraz MQTT. Dodatkowo zaimplementowałem dedykowany mechanizm integracji (API) z Domoticz
po to, aby można było je zintegrować z jak największą liczbą systemów automatyki domowej
postanowiłem nie tworzyć jednego oprogramowania obsługującego mnóstwo czujników i posiadającego mnóstwo funkcji. Firmware zaprojektowałem w taki sposób, aby możliwe było stworzenie wielu wersji oprogramowania AFE obsługującego tylko dedykowane potrzeby
głęboko wierzę, że urządzenia automatyki domowej powinny być kontrolowane przez system automatyki domowej, który powinien być centralnym miejscem do sterowania i monitorowania naszego domu. Oznacza to, że w moim oprogramowaniu nie znajdziesz wiele funkcji zapewniających logikę np. timery, kalendarze, itp - z pewnymi wyjątkami 😉
co do zasady, zależy mi żeby AFE Firmware było łatwe i proste w konfiguracji. Sama materia konfiguracji nie jest łatwa dla osoby zupełnie oderwanej od IT/Elektroniki. Dodatkowo możliwości techniczne głównie pojemność pamięci do zapisywania danych uniemożliwiają budowanie zaawansowanych, przez to bardziej intuicyjnych interfejsów do konfiguracji urządzenia.